Znači kao riječ ima višestruka značenja i uloge, ipak najvažnija jeste da ona čini uvodni dio rečenice, srednji dio pa čak i završni dio ili zaključak rečenice.
Uzela sam sebi za pravo da vodim bilješke i pazim koliko često upotrebljavamo uzrečice kao što su: tipa, znači, generalno govoreći, kako se zove, u principu i mnoge druge koje baš i nemaju pretjerano smisla.
Po svemu sudeći, mi Zeničani koji upotrebljavamo riječ ZNAČI, gdje nam se č čuje kao ć ili kako mi volimo “objasniti”, gdje je” tvrdo č” postalo “meko ć”, jer nemamo pretjerano razvijen jezički osjećaj.
Upotreba riječi poput znači i nije toliko strašna kada se njome služimo u neformalnom razgovoru, ali kada to čujemo na televiziji, radiju, kod političara i drugih ljudi koji se rado etiketiraju kao veoma pismeni i obrazovani sloj društva, to predstavlja problem! Nažalost, to je postala uobičajena praksa i u osnovnim i srednjim školama, a nastavnici su ti koji trebaju davati dobar primjer a ne loš!
Za Vas smo pripremili jednu rečenicu, koju nažalost možete čuti često u obrazovnim institucijama:
“Znači, pojma namaš ! Znači, ne znam… U stvari, znam ! Znači, na mjesto- jedan!“
Nadam se da ne želite da vam se neko podsmjehuje zbog uzrečica. Sigurno ne želite da vas odbiju na razgovoru za posao zbog uzrečica i to sve zbog vaše nepažnje, jer samokontrolom možete poboljšati vaš govor za kratko vrijeme. Još ukoliko biste mjesečno pročitali jednu knjigu, u lijepom izražavanju vas neće niko moći nadmašiti.
Vaše pravo je da izaberete znači ili pak smislene rečenice!
No comments:
Post a Comment